Генконсул Угорщини Йожеф Бугайло: «Вода в Тисі поряд із Солотвином дуже солона, повірте, я скуштував»

Сьогодні в Ужгороді розпочала роботу стартова конференція «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ1».

Як відзначив на пресконференції перед початком конференції голова Закарпатської обласної ради, співголова Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТ ТИСА) Михайло Рівіс, фактично сьогодні ми маємо старт проєкту, покликаного вивчити ситуацію в Солотвині.

«Ситуація з карстовими проваллями – це техногенна надзвичайна ситуація всеукраїнського рівня, – такими словами розпочав прес-конференцію М. Рівіс. – На жаль, як тільки активні процеси завершилися – про нас усі забули. Тоді, ще в 2014 році, ми почали шукати варіанти залучення європейських коштів, щоб спробувати вирішити її. Почали відбуватися випадки виливання в Тису соленої води, що почало загрожувати всьому Європейському регіону. Завдяки допомозі наших угорських колег нам вдалося в 2016 році запросити безпекову комісію ЄС безпосередньо на Солотвинський солерудник. У роботі цієї місії нам допомагало МЗС України, представництво України в ЄС, Закарпатська ОДА та обласна рада сприяли роботі комісії, але найбільшим нашим лобістом було Міністерство закордонних справ Угорщини».

Як наслідок, зі слів М. Рівіса, був розроблений комплекс заходів, які й почали втілювати в життя. Було створено спеціальну організацію – Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТ ТИСА), до якої увійшли Закарпатська обласна рада та Саболч-Сатмар-Березька область (це об’єднання, до речі, є унікальним у своєму роді – єдине, що має в своєму складі представника держави-не члена ЄС).

«Завдяки підтримці друзів з Угорщини був підготований проєкт і поданий на розгляд Європейського союзу. Як наслідок, проєкт під назвою «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ1» був схвалений і отримав фінансування ЄС в рамках проекту HUSKROUA, загальна його вартість – 1 млн 75 тисяч євро, з яких внесок ЄС становить 968  тис євро.

Проєкт передбачає низку геофізичних досліджень – як поводяться ґрунти в карстових проваллях, вивчення руху води по приміщеннях шахти тощо. «Тут основною буде роль Мішкольського університету, спеціалісти якого розробили спеціального робота, якого спустять в агресивне середовище під землю для збору інформації про те, що відбувається у соленій воді», – уточнив Рівіс. Робот працюватиме протягом двох тижнів, імовірніше за все, це відбудеться в серпні наступного року. Всю зібрану технікою інформацію систематизують і на її основі та з огляду на інші дослідження будуть розроблені висновки.

В ідеалі розробники проєкту переслідують три мети:

  1. З’ясувати, що робити з безпековою функцією – щоб люди з будинками не пішли під землю.
  2. Розробити заходи, як запобігти витоку соленої води в річку Тиса, яка є притокою Дунаю.
  3. Вивчити можливість відновлення Солотвинської печери для лікування людей від астми, адже тут лікували бронхіальну астму та різні алергологічні захворювання люди не тільки з України, а й із багатьох сусідніх держав.

29 серпня поточного року була підписана грантова угода, 1 вересня проєкт фактично стартував і триватиме 24 місяці – до 1 вересня 2021 року.

Генеральний консул Угорської Республіки в Ужгороді Йожеф Бугайло сьогодні під час стартової конференції проєкту відзначив, що теж був у Солотвині:

«Я вперше відвідав Солотвино в 2016 році і отримав там всю необхідну інформацію разом із представниками ЄС. Я був стурбований, вода в Тисі вже була тоді дуже солона, повірте мені, я скуштував! РЕВІТАЛ 1  – це  перша така діяльність, що спрямована на вирішення екологічних проблем регіону. Це важливо не лише для місцевих жителів, а й для поселень вздовж Тиси у всіх чотирьох країнах уздовж річки”.

Насамкінець генконсул нагадав слова відомого дослідника природи капітана Кусто: «Земля і повітря – найважливіші для життя людини, і ми все одно зробили з них глобальне сміттєзвалище».

До слова, 29 серпня поточного року була підписана грантова угода , 1 вересня проєкт фактично стартував і тривтаиме 24 місяці – до 1 вересня 2021 року. Про перебіг проєкту, його втілення в життя ми інформуватимемо наших читачів у майбутньому.

kiszo.news 

Наталія Петерварі

Приєднуйтеся: Ua.kiszo.net відтепер у Youtube, ТелеграмІнстаграм

Джерело:

Post Author: UA KISZó