12 місяців і 7 днів на тиждень. Саме у такому режимі триває робота виноградарів і виноробів. А є час, коли хочеться, щоб у добі було не 24, а хоча б 48 годин. Це – період збору винограду та його подальшої переробки. Цього тижня виноробня Шато Чизай розпочала збір врожаю 2019-го року. Завдання – зробити ідеальне вино!
З 2010 року компанія виготовляє вино виключного з власного винограду, який зростає на 272 гектарах виноградників Шато Чизай. Першими взялися за збір білих сортів: Мускат Оттонель і Черсегі Фюсереш, які стануть винами – візитками виноробні, і також підходять для виробництва ігристого.
Збір, який проводять вручну, розпочинають на світанку, триває він до обіду, і в середині дня щойно зібраний виноград відправляють на завод первинної переробки, що в селі Оросієво. Важливо, що виноград потрапляє до виноробів якнайшвидше, від цього залежить якість вина.
Ягоди винограду одразу ж відділяють від гребнів і пресують на обладнанні, виготовленому в Німеччині. Чавлення відбувається у закритому пресі, це запобігає зайвому окисленню виноматеріалу, убезпечуючи від потрапляння повітря. Виноградну масу охолоджують до 12-ти градусів за Цельсієм та поміщають у ємності із нейтрального металу. Там свіжий сік бродитиме, перетворюючись на вино.
Винороби Шато Чизай на чолі з головним технологом компанії Золтаном Удваргелі перебувають на виробництві, за потреби, цілодобово. Слід контролювати весь процес і вчасно його регулювати. Адже йдеться про початок народження вина не тільки бездоганної якості, але й із власним характером. Цьому сприяє постійний лабораторний моніторинг характеристик ягід винограду, свіжого соку, вина на всіх етапах виробництва.
Проведені у лабораторії Шато Чизай дослідження перших партій винограду порадували фахівців. Щедре сонце і достатня кількість вологи подарували ягодам хороші кондиції, виноград має добру цукристість і збалансовану кислотність, котра, до слова, є дуже важливим показником.
У найближчі дні триватиме збір саме білих, здебільшого мускатних, сортів винограду. На черзі – Совіньйон Блан. А от Фурмінт, з якого робитимуть також і витримане вино, і Рислінги Рейнський та Італійський ще почекають найкращого часу для збору. Найвдаліший момент різний для кожного сорту і навіть ділянки виноградника, його допомагає визначити консультант компанії, винороб і Голова асоціації сомельє Угорщини Золтан Шлезак.
Із червоних виноградів першим збиратимуть легендарний Піно Нуар. Саме з нього своє авторське вино разом з фахівцями компанії виготовляє Олег Скрипка. А нова позиція Шато Чизай – витриманий 18 місяців у дубових бариках червоний Піно Нуар врожаю 2017 року – уже став «зіркою» винних конкурсів.
Щодо рожевого Піно Нуар врожаю 2018 року, то навіть викладач виноробства професор із Бордо Стефан Баде вважає його найкращим в Україні, й у 2019 році є всі шанси отримати новий унікальний розе Піно Нуар. Винороби сподіваються, що вина нового врожаю також додадуть слави Закарпаттю.
Інший благородний «француз» Мерло пробуде на лозі ще кільканадцять днів, щоби всотати максимум сонячного тепла і всієї користі унікального закарпатського теруару. Шато Чизай завершить збір врожаю в жовтні й, звісно, радо запросить шанувальників на свято молодого вина.