Як ми вже інформували, на другому пленарному засіданні 15-ї сесії Закрапатської обласної ради депутати схвалили звернення до Президента України Володимира Зеленського з приводу ухваленого закону про функціонування української мови як державної.
“За” звернення проголосували 35 депутатів. Надаємо повний текст звернення:
“Ми, депутати Закарпатської обласної ради, підтримуючи прагнення до всебічного розвитку української мови як державної, у томі числі поліпшення якості освіти в Україні, звертаємося з приводу підписаного 15 травня 2019 року Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон), у якому, на нашу думку, порушуються конституційні права осіб, які належать до національних меншин, на використання рідної мови.
Законом не врегульований порядок застосування мов національних меншин в Україні, розвиток, використання і захист яких гарантований державою і закріплений у ч. 2 ст. 10 та ст. 11 Конституції України, зокрема, прийнятий Закон запроваджує виключне користування державною мовою майже у всіх сферах суспільного життя і обмежує використання мов національних меншин у публічних сферах.
Водночас створення інституту Уповноваженого із захисту державної мови ( ст.49-56) з контрольно-наглядовими функціями передбачає систему адміністративних стягнень за недотримання вимог закону. У зв`язку цим, вбачається, що відповідні норми ставлять у нерівне положення представників нацменшин, а тому можуть бути кваліфіковані як дискримінаційні і такі, що суперечать Конституції України і положенням численних міжнародних зобов`язань, взятих на себе Українською державою.
Поряд з тим, що значна увага приділяється питанням обов`язковості вживання та контролю за дотриманням використання державної мови, відсутні правові механізми, спрямовані на популяризацію української мови серед полікультурного населення України, яке складається з численної кількості національних та мовних меншин.
Європейська Комісія висловлювала побажання вивчити й надати власну оцінку закону про функціонування української мови як державної, який Верховна Рада ухвалила напередодні, 25 квітня. Про це 26 квітня заявила речниця верховної представниці ЄС із зовнішньої та без пекової політики Федеріки Могеріні Майя Косьянчич.
Як відомо, посадовці ЄС постійно наполягали на направлені закону про мову для оцінки Венеціанської комісії Ради Європи «до того, як він набуде чинності».
Вкрай стурбовані можливими наслідками для населення краю у зв`язку із впровадженням норм цього Закону, низка положень якого, на нашу думку, не відповідає Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, Декларації про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованих Україною.
Деякі положення цього документа суперечать двостороннім договорам України з сусідніми країнами, зокрема Молдовою, Румунією, Угорщиною, яку передбачають зобов`язання України щодо забезпечення мовних прав національних меншин. Згідно зі статтею 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згоду на обов`язковість яких надала Верховна Рада України, є частиною національного законодавства України.
Наш край знаний своєю толерантністю і міжетнічною злагодою, яка сформувалась історично упродовж багатьох століть. На території Закарпаття живуть представники понад 100 національностей, серед яких, численними є угорці, румуни, молдовани, словаки, поляки, німці та ін., і всі вони, будучи громадянами демократичної України, бажають у повній мірі оволодіти державною мовою без застосування обмежень мов національних меншин.
Просимо Вас, вельмишановний пане Президенте, звернутись до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо перевірки на відповідність Конституції України Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухвалення якого, на нашу думку, не сприяє злагоді у суспільстві, консолідації та розвиткові української нації та, який, поряд з цим, може спричинити порушення конституційних прав і свобод громадян.
Звернення прийняте на другому пленарному засіданні п`ятнадцятої сесії Закарпатської обласної ради VII скликання.
Депутати Закарпатської обласної ради VII скликання”.
Нагадаємо, на сайті Верховної Ради України зареєстрована елентронна петиція під назвою “Щодо зупинення рішення Верховної Ради України про прийняття проекту Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».