Незалежно від того, в яких відносинах перебувають Будапешт та Київ, угорський уряд зобов’язаний допомагати кожній угорський спільноті – про це заявив у неділю міністерський комісар Іштван Грежа у с. Доробратово Іршавського району, де відбулося урочисте відкриття пам’ятника героям, виготовленого за кошт угорського уряду.
На урочистому відкритті пам’ятника полеглим під час національно-визвольної боротьби та революції 1848-1849 років, загиблим у Першій та Другій світовій війні воїнам, а також жертвам Голокосту, що колись проживали в русинсько-українському селі, уповноважений комісар за розвиток співпраці Саболч-Сатмар-Березької області та Закарпаття, координатор програми розвитку дитячих садочків Карпатського басейну д-р Іштван Грежа наголосив, що почин жителів с. Доробратово дуже почесний, і угорський уряд вважає благородним долучитися до нього. «Пам’ятник, який у жителів села викликає біль, оживляє забуті теми, а для школярів відкриває нові віхи історії, вказуючи на те, що жертви їхніх предків були недаремними, адже теперішнє та майбутнє може базуватися виключно на історії малої батьківщини», – додав він, звертаючи увагу на те, що для доробратівців батьківщина означає вірність до греко-католицької церкви, свого історичного минулого.
На урочистостях, об’єднаних із греко-католицькою службою на український та угорський мові, комісар назвав важливим те, що угорський уряд зміг допомогти закарпатським побратимам не угорського походження. Зауважив, що незалежно від того, у яких відносинах перебуває Будапешт та Київ, угорський уряд зобов’язаний піклуватися про закарпатську спільноту. Промовець констатував: у нинішній складній ситуації Угорщина не залишить ані закарпатських угорців, ані український народ.
Краєзнавець Доробратова Михайло Садоха, який розшукав імена героїв та жертв, які потрапили на меморіал, зауважив, що спільнота звернулася до української держави та організацій Європейського Союзу з проханням надати підтримку для зведення пам’ятного знаку, що наразі встановлений у центрі села, однак у допомозі жителям відмовили. Після цього було прийнято рішення звернутися за допомогою до Товариства угорської культури Закарпаття, яке звернення передало угорському уряду. Від імені мешканців Доробратова подякував угорському уряду, ТУКЗ-КМКС та Чеково-інвестиційному фонду ім. Габора Бетлена. Потім краєзнавець висловив окрему подяку Іштвану Грежі за те, що, крім надання допомоги у виготовленні пам’ятника, посприяв у організації мовних курсів із угорської мови в селі, які до цього часу закінчили 26 осіб.
На 11 мармурових табличках пам’ятника, оздоблених гербами відповідних держав, викарбували імена 5 загиблих у 1848-1849 роках воїнів, 38 та 9 угорських героїв, котрі загинули в Першій та Другій світовій війні, 3 і 5 доробратівців, які віддали життя як солдати Першого Чехословацького армійського корпусу та Червоної армії, 73 місцевих євреїв, життя яких обірвалося внаслідок голокосту, згідно з записом, внесеним у метричну книгу на українській мові. На окремій меморіальній табличці вигравіювали ім’я уродженки Доробратова Маргарети Бобинець – американського пілота, яка загинула у 1944 році в Європі у складі повітряних сил, яку Франклін Д. Рузвельт посмертно нагородив почесним орденом.
Фото: Карпатський об’єктив